CONTACT US: +687 28.52.02 | contact@escalade.nc | Structure d'escalade de magenta

Competitors

Youth B
Legend
Lead

Boulder

Speed


MALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
BENJAMIN Jacob AU
AUSTIN Mathew AU
TUCKERMAN Bode AU
MCCALLUM-PACKHAM Finn AU
SIMPSON Angus AU
PARK Jun AU
OLEGG Charly NC
NOSMAS Teva NC
NOSMAS Teva NCL
LEHMANN Sacha NCL
GREZARD Malo NCL
PAPIN Tomy NCL
GARDNER Luke NZ
KING Joshua NZ
LANGSTONE Kyle NZ
SHANKS Oliver NZ
FEMALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
VAZEY Xanthea AU
BAIRD Miriam AU
JEFFRIE Sleah AU
MACKENZIE Oceania AU
LAVENDER Phoebe AU
STRINGER Abi AU
FROESE Flora AU
MENDEL Kate AU
MULLIGAN Madison AU
BEAUVAIS Kim NCL
LEBOUDEC Noan NCL
LARTHOMAS Emma NCL
DELAUNAY BELLEVILLE Lucrèce NCL
HITTMANN Zeta NZ
GARDNER Holly NZ
MANNING Tayla NZ
VAN LITH Ariana NZ
CRAWSHAY Mia NZ
WEAVER Jasmine NZ
YOUTH A
Legend
Lead

Boulder

Speed

Combined


MALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
THURSTANS Riley AU
JOHNSSON Torsten AU
LAVENDER Sam AU
HUMPHREYS Luke AU
BANKS Callum AU
CVETKOVSKI Alexander AU
COWEN Benjamin AU
MIDDLEHURST Ned AU
GALAGHER Ethan AU
CAILLET Elliot NCL
GARNIER Marceau NCL
LEWIS Tridon NZ
WALDIN Thomas NZ
HUBMANN Ben NZ
BOOKER Conrad NZ
MURRY Liam NZ
FEMALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
CLEARY Annabelle AU
PENNEFATHER Emma AU
MAGDITSCH Lilly AU
LEED Rebecca AU
FRANKLAND Alana AU
MIDRONI Sapir AU
SAO Gina AU
LEROUX Clelie NCL
TETZLAFF Sarah NZ
HAIR Irralee NZ
FORDE Kim NZ
DACHS Nicole NZ
JUNIORS
Legend
Lead

Boulder

Speed


MALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
JORDAN Ethan AU
BARTLETT Nathan AU
SOULIER Patrick NCL
LECLERC DE LANNOY Yann NCL
MUNDAY Samuel NZ
SOAR Oliver NZ
ARMSTRONG Tobin NZ
FEMALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
MCKENZIE Sarah AU
MAILLARD Loan NCL
STEEL Tessa NZ
WHITEHEAD Lucy NZ
CHAN Alicia NZ
SENIORS
Legend
Lead

Boulder

Speed


MALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
MEYA Eymerich NCL
LILLE Jonathan NCL
CAILLET Elliot NCL
LARTHOMAS Jacques NCL
DUTHEIL Cyril NCL
DASSONVILLE Teddy NCL
LECLERC DE LANNOY Yann NCL
SERRECOMBE Raphael NCL
GARNIER Marceau NCL
SOULIER Patrick NCL
SANDERS George NZ
BRAY Zane NZ
FEMALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
DOBIE Siobhan AU
MELIUS Tiffany AU
STIRLING Lucinda ann AU
MAILLARD Loan NCL
LEROUX Clelie NCL
HAY Sarah NZ
GATLAND Erica NZ

Competitors

YOUTH B
Legend
Lead

Boulder

Speed


FEMALE MALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
VAZEY Xanthea AU BENJAMIN Jacob AU
BAIRD Miriam AU AUSTIN Mathew AU
JEFFRIE Sleah AU TUCKERMAN Bode AU
MACKENZIE Oceania AU MCCALLUM-PACKHAM Finn AU
LAVENDER Phoebe AU SIMPSON Angus AU
STRINGER Abi AU PARK Jun AU
FROESE Flora AU OLEGG Charly NC
MENDEL Kate AU NOSMAS Teva NC
MULLIGAN Madison AU NOSMAS Teva NCL
BEAUVAIS Kim NCL LEHMANN Sacha NCL
LEBOUDEC Noan NCL GREZARD Malo NCL
LARTHOMAS Emma NCL PAPIN Tomy NCL
DELAUNAY BELLEVILLE Lucrèce NCL GARDNER Luke NZ
HITTMANN Zeta NZ KING Joshua NZ
GARDNER Holly NZ LANGSTONE Kyle NZ
MANNING Tayla NZ SHANKS Oliver NZ
VAN LITH Ariana NZ
CRAWSHAY Mia NZ
WEAVER Jasmine NZ
YOUTH A
Legend
Lead

Boulder

Speed

Combined

FEMALE MALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
CLEARY Annabelle AU THURSTANS Riley AU
PENNEFATHER Emma AU JOHNSSON Torsten AU
MAGDITSCH Lilly AU LAVENDER Sam AU
LEED Rebecca AU HUMPHREYS Luke AU
FRANKLAND Alana AU BANKS Callum AU
MIDRONI Sapir AU CVETKOVSKI Alexander AU
SAO Gina AU COWEN Benjamin AU
LEROUX Clelie NCL MIDDLEHURST Ned AU
TETZLAFF Sarah NZ GALAGHER Ethan AU
HAIR Irralee NZ CAILLET Elliot NCL
FORDE Kim NZ GARNIER Marceau NCL
DACHS Nicole NZ LEWIS Tridon NZ
WALDIN Thomas NZ
HUBMANN Ben NZ
BOOKER Conrad NZ
MURRY Liam NZ
JUNIORS
Legend
Lead

Boulder

Speed

FEMALE MALE
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
MCKENZIE Sarah AU JORDAN Ethan AU
MAILLARD Loan NCL BARTLETT Nathan AU
STEEL Tessa NZ SOULIER Patrick NCL
WHITEHEAD Lucy NZ LECLERC DE LANNOY Yann NCL
CHAN Alicia NZ MUNDAY Samuel NZ
SOAR Oliver NZ
ARMSTRONG Tobin NZ
SENIORS
Legend
Lead

Boulder

Speed

WOMEN MEN
LAST NAME First name COUNTRY EVENTS LAST NAME First name COUNTRY EVENTS
DOBIE Siobhan AU MEYA Eymerich NCL
MELIUS Tiffany AU LILLE Jonathan NCL
STIRLING Lucinda ann AU CAILLET Elliot NCL
MAILLARD Loan NCL LARTHOMAS Jacques NCL
LEROUX Clelie NCL DUTHEIL Cyril NCL
HAY Sarah NZ DASSONVILLE Teddy NCL
GATLAND Erica NZ LECLERC DE LANNOY Yann NCL
SERRECOMBE Raphael NCL
GARNIER Marceau NCL
SOULIER Patrick NCL
SANDERS George NZ
BRAY Zane NZ

INFOSHEET

SCHEDULE

12th

October

2017

Combined male/female (YOUTH A) and speed practice

Speed Combined
6.30 8.00 Warming and isolation zone opening all discipline
8.30 15.00 Qualification 45' between each disciplines
15.30 16.30 Speed practice all categories 2 run
17.00 18.00 Isolation zone finals
19.00 21.00 Finals YOUTH A 30' between each

13th

October

2017

Qualifications Boulder youth
Qualifications Boulder senior
Speed youth

Speed Boulder
8.00 9.00 Open warming zone
9.30 11.30 Qualification youth B and youth A
14.00 16.30 Youth Qualifications - 1/8 - 1/4 - 1/2 Finals YOUTH
17.00 18.00 Isolation zone
19.00 21.00 Qualifications Senior and junior Male and Female

14th

October

2017

qualifications Lead all categories
Finals Boulder senior
Speed senior

Lead Speed Boulder
7.00 8.00 Open warming zone
8.30 13.00 Qualifications All categories
13.15 13.45 Open isolation zone senior
15.00 19.00 Finals Senior
19.00 20.00 Open warming zone
20.30 22.00 Senior Qualifications - 1/8 - 1/4 - 1/2 Finals Senior

15th

October

2017

Finals Lead all categories
Finals Boulder youth

Lead Boulder
6.30 7.30 Isolation zone for all
8.30 9.30 Finals Senior
10.00 10.30 Isolation zone for all youth finals
11.30 14.30 Finals Youth
16.30 17.30 Open warming zone
18.00 20.00 Finals Youth
21.00 Awarding ceremony

we are heroes
we are volunteer

Do you want to get involved in the climbing event of the year? It's possible ! BECOME VOLUNTEER OF THE OCEANIA CHAMPIONSHIP! Come with your skills, your desires, your know-how to support us during the events.

Contact

New-Caledonia Climbing league

Adress: 18 Rue de prony
98800 Nouméa

Tel :(+687) 28.52.02

Mail: contact@escalade.nc


Local Organizing Committee

President : Philippe BOQUET

Technical Unit : Bassa MAWEM

Logistics Unit : Pierre CAUBERT

Communications Unit : Ingrid CHANTREUX

Security Unit : Béatrice AH-TOY

IT Unit : Clémentine HUAULT

Streaming Unit : Arthur CROISE


Social Networks

Structure d'escalade de magenta